پرونده‌ های متعددی که طی روز های اخیر به پلیس فتا ارجاع شده است نشان دهنده ی آن است که سامانه سجام به بستری مناسب برای سرقت اطلاعات کارت بانکی کاربران تبدیل شده است. بر اساس گزارشات اخیر، اطلاعات بانکی ۳۰ هزار کاربر در سامانه سجام به سرقت رفته است.

به گفته ی رئیس پلیس فتا ناجا، این کلاهبرداری‌ های صورت گرفته در پوشش سامانه‌ ی سجام و با سرقت اطلاعات کارت بانکی (فیشینگ) بوده اند.

سردار وحید مجید، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات، در گزارشی از پایگاه خبری پلیس گفت:

پس از اینکه پرونده‌ های مرجوعه تجزیه و تحلیل فنی شدند معلوم شد که اطلاعات کارت بانکی تمام این افراد با مراجعه به سامانه سجام مورد سرقت (فیشینگ) قرار گرفته و از حساب‌ هایشان برداشت غیر مجاز شده است. با توجه‌ به تعدد پرونده‌ های قضائی و پیچیدگی شیوه و شگرد مجرمانه، موضوع در کارگروه ویژه پلیس فتا مطرح شد و با استفاده از تیم کارشناسان فنی و با تجربه‌ ی پلیس فتا، اقدامات فنی و عملیاتی علیه مجرم یا مجرمان آغاز شد.

فیشینگ اطلاعات 30 هزار کاربر در سامانه سجام

او در این رابطه توضیح داد که یک تیم ۷ نفره در استان‌ های مختلف کشور، سایت جعلی سامانه‌ ی سجام را ایجاد کردند و در پی اقدامات حرفه‌ ای توانستند این سامانه‌ ی جعلی را در جست‌ و جوی گوگل بالا نگه دارند و از این طریق به سرقت اطلاعات بانکی کاربران پرداختند و از حساب آن‌ ها برداشت غیر مجاز کردند.

رئیس پلیس فتا ناجا اعلام کرد که اکنون این مجرمان دستگیر شده و به مراجع قضایی معرفی شده اند. این مجرمان اطلاعات ۳۰,۰۰۰ کاربر ایرانی را سرقت یا فیشینگ کردند و از ۱,۴۰۰ نفر از متقاضیانی که به پلیس فتا شکایت کرده بودند کلاهبرداری شده بود که مبلغی بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان می باشد. به علاوه، در هنگام دستگیری این مجرمان تعداد سه دستگاه خودرو به انضمام ۱۲ گوشی تلفن‌ همراه و سه دستگاه لپ‌ تاپ نیز کشف شد.

📌 درخواست رئیس پلیس فتا ناجا از شهروندان این است که هنگام مراجعه به سایت‌ های حساس به خصوص سایت های بانکی حتما به آدرس کامل آن توجه داشته باشند. همچنین بهتر است برای دسترسی به سایت‌ های مختلف، حتما آدرس کامل را خود یا به کمک افراد مطلع و مورد اطمینان در نوار آدرس URL وارد کنید و به نتیجه‌ ی جست‌ و جوی گوگل اعتماد نکنید.

در نهایت باید گفت که کلاهبرداری فیشنیک تنها به سرقت از حساب بانکی شما محدود نمی شود و مجرمان و هکر ها می توانند با ساخت صفحه های جعلی مثل اینستاگرام به فیشینگ اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی شما بپردازند و از این طریق راه هک کردن حساب های شما در تلگرام و هک اکانت اینستاگرام شما برای افراد سودجو هموار خواهد شد.

نوشته فیشینگ اطلاعات بانکی ۳۰ هزار کاربر در سامانه جعلی سجام اولین بار در وبلاگ سامانه مراقبت از خانواده. پدیدار شد.