پس از عرضه اندروید ۱۱ برای گوشی های هوشمند، گوگل خبر از انتشار اندروید ۱۱ برای تلویزیون‌ های هوشمند می‌ دهد. نسخه‌ ی تلویزیون اندروید ۱۱ گوگل اغلب قابلیت‌ های نسخه‌ ی موبایلی این سیستم‌ عامل را دارا می باشد. Google چندین مورد از ویژگی های اصلی و ذاتی اندروید ۱۱ را برای تلویزیون های هوشمند نیز در نظر گرفته است همچون بهبود عملکرد، مدیریت حافظه و امنیت حریم خصوصی. لازم به ذکر است این نسخه از اندروید دارای قابلیت‌ های ویژه‌ ای است که مخصوص تلویزیون‌ های هوشمند می باشند و در گوشی پیدا نمی‌ شوند.

پس از اینکه Android 11 برای گوشی‌ های هوشمند به طور رسمی منتشر شد، گوگل اعلام کرد قرار است این سیستم‌ عامل در دسترس تلویزیون های هوشمند نیز قرار بگیرد. از آنجایی که اغلب قابلیت های نسخه ی موبایلی این سیستم عامل در نسخه‌ ی تلویزیونی آن نیز موجود است، باعث بهبود رابط کاربری و تجربه ی کار با تلویزیون‌ های هوشمند خواهد شد. امنیت و حریم خصوصی از جمله مواردی هستند که گوگل در جدیدترین نسخه‌ ی اندروید TV بر روی آنها تمرکز کرده است. همچنین ابزار های توسعه‌ دهنده‌ ی مربوط به اندروید ۱۱ به صورت مخصوص برای تلویزیون ارتقا پیدا کرده اند و بهبود یافته اند. برخی از قابلیت هایی که در این نسخه از اندروید ۱۱ ایجاد شده است تنها با تلویزیون‌ های هوشمند سازگاری دارد و نمی توان آنها را در گوشی‌ اجرا کرد و این قابلیت ها در گوشی های هوشمند پیدا نمی‌ شوند.

گوگل در زمان معرفی این نسخه از اندروید اعلام کرد که در نحوه ی عملکرد این سیستم‌ عامل تغییرات و بهبودهای محسوسی ایجاد شده است و این امکان را دارد تا حافظه ی دستگاه را بهتر از همیشه مدیریت کند. به علاوه، توجه زیادی نیز به حریم خصوصی شده و گوگل گفته است که قرار است مجوز هایی که یک‌ بار صادر می‌ شوند یا همان مجوز های یک‌ بار مصرف، از نسخه‌ ی موبایلی اندروید ۱۱ به این نسخه‌ ی جدید بیایند. نسخه‌ ی جدید Android 11 برای دکمه‌ های فیزیکی قطع‌ کردن صدای میکروفون، یک فریم‌ ورک دارد که این قابلیت به‌ طور ویژه برای سازگاری بهتر با تلویزیون‌ های مجهز به میکروفون‌ های دوربرد به وجود آمده است.

در کنار این موارد گفته شده و بنابر ادعای گوگل، توانایی‌ های اندروید ۱۱ در راستای پخش محتوای چند رسانه‌ ای ارتقا پیدا کرده است. فناوری های Auto Low Latency Mode و دی‌ کدینگ محتوای چند رسانه‌ ای با تاخیر پایین از جمله قابلیت های دیگر نسخه‌ ی تلویزیون اندروید ۱۱ می باشد. لازم به ذکر است Android 11 از فریم‌ ورک ارتقا یافته Tuner با CAS نیز بهره می برد.

گوگل همچنین هنگام توضیحات در رابطه با اندروید ۱۱ نسخه ی تلویزیونی اعلام کرد که این سیستم‌ عامل شامل قابلیت‌ های جدیدی در راستای کلیدهای بیداری (Wake Keys) و حالت بوت بدون صدا (Silent Boot) برای به‌روز رسانی‌ های سیستم می باشد. در مجموع می توان گفت که یکی از عمده ترین تغییرات این نسخه از اندروید، پشتیبانی گسترده‌ تر از انواع گیم‌ پد ها می باشد. در حقیقت این ویژگی و تغییر مهم و کاربردی، بیشتر برای افرادی حائز اهمیت می باشد که مشترک سرویس بازی گوگل استیدیا هستند. بر اساس یک بیانیه ای از گوگل، این شرکت در حال همکاری ویژه و تنگاتنگی با تولید کنندگان تلویزیون‌ های هوشمند است تا بتواند این نسخه‌ ی جدید اندروید را طی ماه‌ های آتی به طور رسمی عرضه کند.

در نهایت می توان گفت که تمامی به روز رسانی ها و قابلیت های جدیدی که برای اپلیکیشن ها، سیستم عامل ها و یا شبکه های اجتماعی عرضه می شوند در راستای بهبود تجربه کاربری و افزایش امنیت کاربران در برابر هک شدگی و نفوذ می باشند. به عنوان نمونه آپدیت های مکرر تلگرام و یا اینستاگرام نیز باعث می شوند تا شکاف های امنیتی یا باگ های این برنامه ها رفع شود و مانع از هک شدن کاربران در تلگرام و یا هک کردن اینستاگرام توسط افرادجو شوند.

نوشته اندروید ۱۱ برای تلویزیون های هوشمند معرفی شد اولین بار در وبلاگ سامانه مراقبت از خانواده. پدیدار شد.