فایرفاکس با تمرکز بر روی تجربه ی کاربری، آپدیت جدید نسخه‌ ی ۸۱ مرورگرش را به همراه ویژگی های ظاهری جدید و پشتیبانی از کلیدهای مدیا عرضه کرده است.

در حال حاضر این نسخه ی جدید از فایرفاکس برای تمامی کاربران منتشر شده و در دسترس می باشد. در آپدیت مرورگر محبوب فایرفاکس، برای نمایش فایل‌ های متنی PDF ظاهر جدیدی طراحی شده است. به علاوه، قابلیت پرکردن اطلاعات فرم های پرداختی به صورت اتوماتیک و پشتیبانی از کلید های رسانه (Media Keys) نیز در این نسخه فراهم شده است.

این به روز رسانی در مقایسه با سایر به روز سانی ها دارای یک تفاوت عمده است. تمرکز عمده ی آپدیت های پیشین فایرفاکس بر روی ویژگی‌ های حفظ حریم شخصی کاربران و ویژگی‌ های توسعه‌ دهنده بود در حالی که در نسخه‌ ی جدید (۸۱) این مرورگر تمرکز اصلی بر روی بهبود عناصر رابط کاربری (UI) فایرفاکس و تجربه‌ ی کاربری (UX) درون مرورگر می باشد که از جمله یکی از معدودترین به روز رسانی ها به حساب می آید.

یکی از جذاب ترین و جدید ترین ویژگی هایی که در آپدیت جدید این مرورگر به چشم می خورد و مورد پسند کاربران قرار گرفته است تم آن است که Alpenglow نام دارد. این تم تازه طراحی شده که به معنای “فلق و شفق” می باشد از ترکیب گرادینت‌ های بنفش، صورتی و مشکی به وجود آمده است.

در واقع این تم به عنوان چهارمین تم اختصاصی فایرفاکس می باشد که پس از تم های Light و Dark و تم پیش فرض Monochromatic ایجاد شده است.

برای اینکه بتوانید این تم جدید و زیبا را به مرورگر خود اضافه کنید باید طبق آدرس زیر عمل کنید:

Tools > Add-ons > Themes

در کنار این مواردی که گفته شد، تغییر دیگری که در رابط کاربری این مرورگر ایجاد شده و به آن پیشتر اشاره کردیم پوسته‌ ی جدیدی می باشد که برای نمایش داخلی فایل‌ های PDF به وجود آمده است.

مرورگر فایرفاکس در سال ۲۰۱۷ به ارائه رابط کاربری جدیدی به نام Photon پرداخت. در این مرورگر، بخش نمایش PDF باز طراحی‌ نشده بود و فایل ها را به حالت نسخه‌ های قبلی نمایش می‌ داد. اما خوشبختانه در این به‌ روز رسانی جدید از مرورگر فایرفاکس، شاهد تغییراتی در بخش نمایش PDF هستیم و همچون سایر صفحات مرورگر جدید و آپدیت شده است.

در حقیقت باید بگوییم که تغییرات ظاهری ایجاد شده در رابط کاربری و تجربه‌ ی کاربری فقط محدود به این دوو موردی که گفته شد نیست و موارد دیگری را نیز در بر میگیرد.

به عنوان نمونه، از دیگر تغییرات این نسخه ی جدید از مرورگر فایرفاکس، به کاربران این امکان داده شده تا بتوانند فایل‌ های مولتی‌ مدیای در حال پخش در صفحات وب را کنترل کنند. بنابراین، برای اینکه کاربر این امکان را داشته باشد تا فایل ویدیویی یا صوتی در حال پخش در مرورگر را کنترل و مدیریت کند، کلید های پخش، توقف، جلو و عقب بردن به‌ صورت گرافیکی در دسترس او قرار می گیرند.

همچنین، فایرفاکس ۸۱ به کاربر امکان می‌ دهد تا اطلاعات مربوط به کارت اعتباری را ذخیره و مدیریت کند و درصورت لزوم در صفحات پرداخت آن‌ها را به‌صورت خودکار پرکند. البته این ویژگی درحال حاضر فقط در کانادا و ایالات متحده دراختیار کاربران قرار گرفته است تا آزمایش‌های نهایی خود را سپری کند.

پشتیبانی از قابلیت AcroForm یا همان AcroForm Technology/PDF نیز در این نسخه به نمایشگر PDF داخلی مرورگر در کنار سایر موارد اضافه شده است. اکنون با استفاده از این قابلیت جدید، چنان چه فایل پی‌ دی‌ اف قابل اعمال تغییر و تعاملی باشد، کاربر این امکان را دارد تا بدون اینکه از سایر اپلیکیشن‌ ها استفاده کند، فرم پی‌ دی‌ اف را پر کند و فایل جدید PDF را با اطلاعات پر شده پرینت یا ذخیره کنند. قرار است تاریخ آپدیت بعدی فایرفاکس یا همان نسخه ۸۲ توسط موزیلا روز ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰ (۱ آبان ۱۳۹۹) باشد.

در نهایت هم باید گفت که همانند سایر نسخه های به روز رسانی، این نسخه نیز علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد، به رفع برخی از باگ ها پرداخته است و به افزایش امنیت مرورگر نیز کمک می کند. در واقع هر به روز رسانی و آپدیت و قابلیت جدید که به پلتفرم های مختلفی همانند شبکه های اجتماعی اضافه می شود کمکی به بالا بردن و حفظ امنیت می کند و از هک شدن و نفوذ به تلگرام افراد، هک شدگی اکانت اینستاگرام اشخاص و یا هک پلتفرم واتساپ جلوگیری می کند.

نوشته آپدیت جدید فایرفاکس (نسخه ۸۱) منتشر شد اولین بار در وبلاگ سامانه مراقبت از خانواده. پدیدار شد.